Wybuch pandemii znacznie utrudnił swobodne podróżowanie i poruszanie się poza granice naszego kraju. Turyści muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami i na bieżąco monitorować sytuację epidemiologiczną COVID-19 w kraju, do którego chcą się wybrać. Jak zatem bezpiecznie podróżować w tych czasach i skąd czerpać informacje?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że sytuacja epidemiologiczna COVID-19 jest dynamiczna na całym świecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie zagranicznych podróży, które nie są niezbędne. Warto pamiętać o tym, że każda podróż może wiązać się z utrudnieniami w powrocie do kraju, między innymi w postaci ograniczeń w ruchu lotniczym. Turyści powinni również liczyć się z ewentualną kwarantanną lub samoizolacją oraz dodatkowymi badaniami lekarskimi, jeśli miejscowe władze tego wymagają.
Przygotowanie do podróży w COVID-19
Przygotowania powinno rozpocząć się od sprawdzenia sytuacji epidemiologicznej w danym kraju oraz zdobycia wiedzy w tematach niezwiązanych z koronawirusem, takich jak numery alarmowe, potencjalne zagrożenia, podstawowe przepisy prawne. Te i inne przydatne informacje podróżni mogą znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Zostały one przygotowane w wyniku współpracy MSZ z polskimi placówkami dyplomatycznymi. Aktualności na temat zagrożenia epidemiologicznego możemy przeczytać na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews.
Kolejnym ważnym elementem przygotowań jest także pozostawienie istotnych informacji o podróży oraz danych kontaktowych swojej rodzinie lub przyjaciołom. Warto przygotować alternatywny środek płatniczy. Przy wykupywaniu ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na to, czy uwzględnia ono COVID-19, aby nie musieć pokrywać wysokich kosztów z własnej kieszeni w przypadku leczenia zakażenia za granicą.
Czytaj również: Pozapłucne objawy COVID-19
Testy u podróżnych i karty lokalizacji
Trwają prace nad opracowaniem protokołu przeprowadzania testów u podróżujących. Ma on być stosowany przez organy ds. zdrowia publicznego oraz linie lotnicze i porty lotnicze. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów. Zagadnieniem tym zajmują się Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Ważnym elementem podróży w czasie pandemii są karty lokalizacji pasażera. Dzięki nim możliwe jest ustalenie kontaktów zakaźnych. Pasażer zostaje powiadomiony, jeśli dojdzie do narażenia na chorobę zakaźną.
Re-open EU
Jest to portal, który zawiera aktualne informacje na temat przepisów i ograniczeń obowiązujących w państwach członkowskich oraz niektórych krajach partnerskich. Dane pochodzą z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Można tam znaleźć informacje na temat wymaganych testów lub kwarantanny, funkcjonowania gastronomii czy miejsc kulturalno-rozrywkowych, a także dystansu społecznego oraz obowiązkowych maseczek.
Przydatne aplikacje mobilne
W podróży bardzo często ma się kontakt z wieloma przypadkowymi osobami. W takich sytuacjach przydatne mogą okazać się aplikacje mobilne, które ostrzegają użytkownika o przebywaniu w pobliżu osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Pozwalają one na szybsze ustalenie kontaktów i oszczędzają czas pracowników zajmujących się śledzeniem łańcucha zakażeń. Spis aplikacji funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej znajduje się na oficjalnej stronie UE: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic/mobile-contact-tracing-apps-eu-member-states_pl
Wiarygodne informacje to podstawa w dobie COVID-19
W mediach bardzo łatwo można natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji. Uważa się, że państwa UE powinny prowadzić kampanie mające na celu zwalczanie fałszywych i niebezpiecznych informacji, ponieważ mają one wpływ na przestrzeganie zaleceń przez społeczeństwo. Priorytetową dziedziną, w której powinny mieć miejsce takie działania są szczepienia ochronne. Opracowanie skutecznej i bezpiecznej szczepionki jest obecnie kwestią nadrzędną. Jednym z zadań dla państw członkowskich było przygotowanie krajowych strategii szczepień. Wnioski z ich pierwszego przeglądu mamy poznać jeszcze w 2020 r.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jak-przygotowac-sie-do-podrozy-zagranicznej
- https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_20_1986
- https://reopen.europa.eu/pl
- https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_pl#ograniczenia-w-podrowaniu-do-ue